| 2211K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2211K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111511 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
55 |
| Outside diameter OD D |
100 |
| Thickness B |
25 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 2211K Bearing Drawing: |
 |
| 2211K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 2211K (111511 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (55mm, outer diameter is 100mm and the width is 25mm, Demensions:(55 mm x 100 mm x 25 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 2211K (111511 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 2211K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 2211K Bearing Details: |
| Bearing name | 2211K bearing |
| New model | 2211K |
| Old model | 111511 bearing |
| Products types | 2211K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 55x100x25 |
| Price | Please send inquiry to know 2211K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 2211K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 2211K Bearing, has many years of experience, 2211K size: IDxODxB(mm) (55x100x25), the old model: 111511 bearing, while also professional agency of 2211K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2211K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 2211K Bearing the same size: