| NN3008K Cylindrical Roller Bearings KOYO Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3008K Cylindrical Roller Bearings (KOYO) |
| Old Code | 3182108 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
40 |
| Outside diameter OD D |
68 |
| Thickness B |
21 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO NN3008K Bearing Drawing: |
 |
| NN3008K Cylindrical Roller Bearings KOYO: |
| NN3008K (3182108 bearing) KOYO Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (40mm, outer diameter is 68mm and the width is 21mm, Demensions:(40 mm x 68 mm x 21 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO NN3008K (3182108 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO NN3008K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO NN3008K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3008K bearing |
| New model | NN3008K |
| Old model | 3182108 bearing |
| Products types | NN3008K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 40x68x21 |
| Price | Please send inquiry to know NN3008K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO NN3008K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO NN3008K Bearing, has many years of experience, NN3008K size: IDxODxB(mm) (40x68x21), the old model: 3182108 bearing, while also professional agency of NN3008K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3008K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO NN3008K Bearing the same size: