| NN3012K Cylindrical Roller Bearings KOYO Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3012K Cylindrical Roller Bearings (KOYO) |
| Old Code | 3182112 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
60 |
| Outside diameter OD D |
95 |
| Thickness B |
26 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO NN3012K Bearing Drawing: |
 |
| NN3012K Cylindrical Roller Bearings KOYO: |
| NN3012K (3182112 bearing) KOYO Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (60mm, outer diameter is 95mm and the width is 26mm, Demensions:(60 mm x 95 mm x 26 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO NN3012K (3182112 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO NN3012K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO NN3012K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3012K bearing |
| New model | NN3012K |
| Old model | 3182112 bearing |
| Products types | NN3012K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 60x95x26 |
| Price | Please send inquiry to know NN3012K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO NN3012K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO NN3012K Bearing, has many years of experience, NN3012K size: IDxODxB(mm) (60x95x26), the old model: 3182112 bearing, while also professional agency of NN3012K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3012K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO NN3012K Bearing the same size: