| 2216K Self-aligning Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2216K Self-aligning Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
80 |
| Outside diameter OD D |
140 |
| Thickness B |
33 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK 2216K Bearing Drawing: |
 |
| 2216K Self-aligning Ball Bearings NSK: |
| 2216K (bearing) NSK Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (80mm, outer diameter is 140mm and the width is 33mm, Demensions:(80 mm x 140 mm x 33 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK 2216K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK 2216K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK 2216K Bearing Details: |
| Bearing name | 2216K bearing |
| New model | 2216K |
| Old model | bearing |
| Products types | 2216K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 80x140x33 |
| Price | Please send inquiry to know 2216K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK 2216K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK 2216K Bearing, has many years of experience, 2216K size: IDxODxB(mm) (80x140x33), the old model: bearing, while also professional agency of 2216K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2216K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK 2216K Bearing the same size: