| 3215A Angular Contact Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3215A Angular Contact Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | 3256215 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
75 |
| Outside diameter OD D |
130 |
| Thickness B |
41.3 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK 3215A Bearing Drawing: |
 |
| 3215A Angular Contact Ball Bearings NSK: |
| 3215A (3256215 bearing) NSK Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (75mm, outer diameter is 130mm and the width is 41.3mm, Demensions:(75 mm x 130 mm x 41.3 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK 3215A (3256215 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK 3215A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK 3215A Bearing Details: |
| Bearing name | 3215A bearing |
| New model | 3215A |
| Old model | 3256215 bearing |
| Products types | 3215A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 75x130x41.3 |
| Price | Please send inquiry to know 3215A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK 3215A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK 3215A Bearing, has many years of experience, 3215A size: IDxODxB(mm) (75x130x41.3), the old model: 3256215 bearing, while also professional agency of 3215A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3215A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK 3215A Bearing the same size: