| 3308A Angular Contact Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3308A Angular Contact Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | 3256308 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
40 |
| Outside diameter OD D |
90 |
| Thickness B |
36.5 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK 3308A Bearing Drawing: |
 |
| 3308A Angular Contact Ball Bearings NSK: |
| 3308A (3256308 bearing) NSK Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (40mm, outer diameter is 90mm and the width is 36.5mm, Demensions:(40 mm x 90 mm x 36.5 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK 3308A (3256308 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK 3308A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK 3308A Bearing Details: |
| Bearing name | 3308A bearing |
| New model | 3308A |
| Old model | 3256308 bearing |
| Products types | 3308A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 40x90x36.5 |
| Price | Please send inquiry to know 3308A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK 3308A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK 3308A Bearing, has many years of experience, 3308A size: IDxODxB(mm) (40x90x36.5), the old model: 3256308 bearing, while also professional agency of 3308A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3308A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK 3308A Bearing the same size: