| NNU4928K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4928K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
140 |
| Outside diameter OD D |
190 |
| Thickness B |
50 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NNU4928K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4928K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NNU4928K (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (140mm, outer diameter is 190mm and the width is 50mm, Demensions:(140 mm x 190 mm x 50 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NNU4928K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NNU4928K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NNU4928K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4928K bearing |
| New model | NNU4928K |
| Old model | bearing |
| Products types | NNU4928K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 140x190x50 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4928K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NNU4928K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NNU4928K Bearing, has many years of experience, NNU4928K size: IDxODxB(mm) (140x190x50), the old model: bearing, while also professional agency of NNU4928K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4928K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NNU4928K Bearing the same size: