| NSKN222W Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NSKN222W Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
110 |
| Outside diameter OD D |
200 |
| Thickness B |
38 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSKN222W Bearing Drawing: |
 |
| NSKN222W Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NSKN222W (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (110mm, outer diameter is 200mm and the width is 38mm, Demensions:(110 mm x 200 mm x 38 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSKN222W (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSKN222W bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSKN222W Bearing Details: |
| Bearing name | NSKN222W bearing |
| New model | NSKN222W |
| Old model | bearing |
| Products types | NSKN222W Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 110x200x38 |
| Price | Please send inquiry to know NSKN222W price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSKN222W Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSKN222W Bearing, has many years of experience, NSKN222W size: IDxODxB(mm) (110x200x38), the old model: bearing, while also professional agency of NSKN222W models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSKN222W Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSKN222W Bearing the same size: