| NSKNJ2209W Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NSKNJ2209W Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
45 |
| Outside diameter OD D |
85 |
| Thickness B |
23 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSKNJ2209W Bearing Drawing: |
 |
| NSKNJ2209W Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NSKNJ2209W (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (45mm, outer diameter is 85mm and the width is 23mm, Demensions:(45 mm x 85 mm x 23 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSKNJ2209W (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSKNJ2209W bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSKNJ2209W Bearing Details: |
| Bearing name | NSKNJ2209W bearing |
| New model | NSKNJ2209W |
| Old model | bearing |
| Products types | NSKNJ2209W Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 45x85x23 |
| Price | Please send inquiry to know NSKNJ2209W price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSKNJ2209W Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSKNJ2209W Bearing, has many years of experience, NSKNJ2209W size: IDxODxB(mm) (45x85x23), the old model: bearing, while also professional agency of NSKNJ2209W models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSKNJ2209W Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSKNJ2209W Bearing the same size: