| NSKNJ2307W Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NSKNJ2307W Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
35 |
| Outside diameter OD D |
80 |
| Thickness B |
31 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSKNJ2307W Bearing Drawing: |
 |
| NSKNJ2307W Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NSKNJ2307W (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (35mm, outer diameter is 80mm and the width is 31mm, Demensions:(35 mm x 80 mm x 31 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSKNJ2307W (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSKNJ2307W bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSKNJ2307W Bearing Details: |
| Bearing name | NSKNJ2307W bearing |
| New model | NSKNJ2307W |
| Old model | bearing |
| Products types | NSKNJ2307W Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 35x80x31 |
| Price | Please send inquiry to know NSKNJ2307W price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSKNJ2307W Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSKNJ2307W Bearing, has many years of experience, NSKNJ2307W size: IDxODxB(mm) (35x80x31), the old model: bearing, while also professional agency of NSKNJ2307W models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSKNJ2307W Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSKNJ2307W Bearing the same size: