| NSKNJ408W Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NSKNJ408W Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
40 |
| Outside diameter OD D |
110 |
| Thickness B |
27 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSKNJ408W Bearing Drawing: |
 |
| NSKNJ408W Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NSKNJ408W (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (40mm, outer diameter is 110mm and the width is 27mm, Demensions:(40 mm x 110 mm x 27 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSKNJ408W (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSKNJ408W bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSKNJ408W Bearing Details: |
| Bearing name | NSKNJ408W bearing |
| New model | NSKNJ408W |
| Old model | bearing |
| Products types | NSKNJ408W Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 40x110x27 |
| Price | Please send inquiry to know NSKNJ408W price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSKNJ408W Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSKNJ408W Bearing, has many years of experience, NSKNJ408W size: IDxODxB(mm) (40x110x27), the old model: bearing, while also professional agency of NSKNJ408W models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSKNJ408W Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSKNJ408W Bearing the same size: