| R2A Deep Groove Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Deep groove ball bearings have the advantages of simple structure, ability to withstand radial and bidirectional axial loads simultaneously, low coefficient of friction, high limiting speed, low noise and easy maintenance. They are widely used in applications with high requirements for speed and reliability, such as electric motors, home appliances, automotive industry, general machinery and precision instruments. Typical applications include industrial motors, automotive gearboxes and wheel hubs, air conditioning compressors, washing machines and vacuum cleaners, power tools and pumps.. |
| Part Number | R2A Deep Groove Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
3.175 |
| Outside diameter OD D |
12.7 |
| Thickness B |
4.366 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK R2A Bearing Drawing: |
 |
| R2A Deep Groove Ball Bearings NSK: |
| R2A (bearing) NSK Deep Groove Ball Bearings the inner diameter is (3.175mm, outer diameter is 12.7mm and the width is 4.366mm, Demensions:(3.175 mm x 12.7 mm x 4.366 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK R2A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK R2A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK R2A Bearing Details: |
| Bearing name | R2A bearing |
| New model | R2A |
| Old model | bearing |
| Products types | R2A Deep Groove Ball Bearings |
| Categories | Deep Groove Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 3.175x12.7x4.366 |
| Price | Please send inquiry to know R2A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK R2A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK R2A Bearing, has many years of experience, R2A size: IDxODxB(mm) (3.175x12.7x4.366), the old model: bearing, while also professional agency of R2A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the R2A Deep Groove Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK R2A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | B ( mm ) | brands | categories |
| NSK R2AZZ Bearing | R2AZZ | bearing | 3.175 | 12.7 | 4.366 | NSK | Deep Groove Ball Bearings |
| NSK R2A Bearing | R2A | bearing | 3.175 | 12.7 | 4.366 | NSK | Deep Groove Ball Bearings |