| R4A Deep Groove Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Deep groove ball bearings have the advantages of simple structure, ability to withstand radial and bidirectional axial loads simultaneously, low coefficient of friction, high limiting speed, low noise and easy maintenance. They are widely used in applications with high requirements for speed and reliability, such as electric motors, home appliances, automotive industry, general machinery and precision instruments. Typical applications include industrial motors, automotive gearboxes and wheel hubs, air conditioning compressors, washing machines and vacuum cleaners, power tools and pumps.. |
| Part Number | R4A Deep Groove Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
6.35 |
| Outside diameter OD D |
19.05 |
| Thickness B |
5.55 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK R4A Bearing Drawing: |
 |
| R4A Deep Groove Ball Bearings NSK: |
| R4A (bearing) NSK Deep Groove Ball Bearings the inner diameter is (6.35mm, outer diameter is 19.05mm and the width is 5.55mm, Demensions:(6.35 mm x 19.05 mm x 5.55 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK R4A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK R4A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK R4A Bearing Details: |
| Bearing name | R4A bearing |
| New model | R4A |
| Old model | bearing |
| Products types | R4A Deep Groove Ball Bearings |
| Categories | Deep Groove Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 6.35x19.05x5.55 |
| Price | Please send inquiry to know R4A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK R4A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK R4A Bearing, has many years of experience, R4A size: IDxODxB(mm) (6.35x19.05x5.55), the old model: bearing, while also professional agency of R4A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the R4A Deep Groove Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK R4A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | B ( mm ) | brands | categories |
| NSK R4A Bearing | R4A | bearing | 6.35 | 19.05 | 5.55 | NSK | Deep Groove Ball Bearings |