| NN3068K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3068K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 3182168 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
340 |
| Outside diameter OD D |
520 |
| Thickness B |
133 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NN3068K Bearing Drawing: |
 |
| NN3068K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NN3068K (3182168 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (340mm, outer diameter is 520mm and the width is 133mm, Demensions:(340 mm x 520 mm x 133 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NN3068K (3182168 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NN3068K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NN3068K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3068K bearing |
| New model | NN3068K |
| Old model | 3182168 bearing |
| Products types | NN3068K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 340x520x133 |
| Price | Please send inquiry to know NN3068K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NN3068K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NN3068K Bearing, has many years of experience, NN3068K size: IDxODxB(mm) (340x520x133), the old model: 3182168 bearing, while also professional agency of NN3068K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3068K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NN3068K Bearing the same size: