| 319165A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 319165A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
600 |
| Outside diameter OD D |
800 |
| Thickness B |
90 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 319165A Bearing Drawing: |
 |
| 319165A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 319165A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (600mm, outer diameter is 800mm and the width is 90mm, Demensions:(600 mm x 800 mm x 90 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 319165A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 319165A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 319165A Bearing Details: |
| Bearing name | 319165A bearing |
| New model | 319165A |
| Old model | bearing |
| Products types | 319165A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 600x800x90 |
| Price | Please send inquiry to know 319165A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 319165A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 319165A Bearing, has many years of experience, 319165A size: IDxODxB(mm) (600x800x90), the old model: bearing, while also professional agency of 319165A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 319165A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 319165A Bearing the same size: