| 3200A Angular Contact Ball Bearings NTN Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3200A Angular Contact Ball Bearings (NTN) |
| Old Code | 3256200 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
10 |
| Outside diameter OD D |
30 |
| Thickness B |
14.3 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN 3200A Bearing Drawing: |
 |
| 3200A Angular Contact Ball Bearings NTN: |
| 3200A (3256200 bearing) NTN Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (10mm, outer diameter is 30mm and the width is 14.3mm, Demensions:(10 mm x 30 mm x 14.3 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN 3200A (3256200 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN 3200A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN 3200A Bearing Details: |
| Bearing name | 3200A bearing |
| New model | 3200A |
| Old model | 3256200 bearing |
| Products types | 3200A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 10x30x14.3 |
| Price | Please send inquiry to know 3200A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN 3200A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN 3200A Bearing, has many years of experience, 3200A size: IDxODxB(mm) (10x30x14.3), the old model: 3256200 bearing, while also professional agency of 3200A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3200A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN 3200A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| MRC 3200A Bearing | 3200A | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | MRC | Angular Contact Ball Bearings |
| NACHI - Bearing | - | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | NACHI | Angular Contact Ball Bearings |
| NACHI - Bearing | - | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | NACHI | Angular Contact Ball Bearings |
| RHP 3200 Bearing | 3200 | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | RHP | Angular Contact Ball Bearings |
| CHINA - Bearing | - | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |
| NSK 3200A Bearing | 3200A | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | NSK | Angular Contact Ball Bearings |
| CHINA - Bearing | - | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |
| CHINA 5200A-2ZTN9 Bearing | 5200A-2ZTN9 | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |
| TORRINGTON 3200A Bearing | 3200A | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | TORRINGTON | Angular Contact Ball Bearings |
| MRC - Bearing | - | 3256200 bearing | 10 | 30 | 14.3 | MRC | Angular Contact Ball Bearings |