| 2316K Self-aligning Ball Bearings STEYR Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2316K Self-aligning Ball Bearings (STEYR) |
| Old Code | 111616 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
80 |
| Outside diameter OD D |
170 |
| Thickness B |
58 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| STEYR 2316K Bearing Drawing: |
 |
| 2316K Self-aligning Ball Bearings STEYR: |
| 2316K (111616 bearing) STEYR Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (80mm, outer diameter is 170mm and the width is 58mm, Demensions:(80 mm x 170 mm x 58 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer STEYR 2316K (111616 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective STEYR 2316K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| STEYR 2316K Bearing Details: |
| Bearing name | 2316K bearing |
| New model | 2316K |
| Old model | 111616 bearing |
| Products types | 2316K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | STEYR |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 80x170x58 |
| Price | Please send inquiry to know 2316K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
STEYR 2316K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing STEYR 2316K Bearing, has many years of experience, 2316K size: IDxODxB(mm) (80x170x58), the old model: 111616 bearing, while also professional agency of 2316K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2316K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models STEYR 2316K Bearing the same size: