| 1211K Self-aligning Ball Bearings STEYR Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1211K Self-aligning Ball Bearings (STEYR) |
| Old Code | 111211 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
55 |
| Outside diameter OD D |
100 |
| Thickness B |
21 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| STEYR 1211K Bearing Drawing: |
 |
| 1211K Self-aligning Ball Bearings STEYR: |
| 1211K (111211 bearing) STEYR Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (55mm, outer diameter is 100mm and the width is 21mm, Demensions:(55 mm x 100 mm x 21 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer STEYR 1211K (111211 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective STEYR 1211K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| STEYR 1211K Bearing Details: |
| Bearing name | 1211K bearing |
| New model | 1211K |
| Old model | 111211 bearing |
| Products types | 1211K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | STEYR |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 55x100x21 |
| Price | Please send inquiry to know 1211K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
STEYR 1211K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing STEYR 1211K Bearing, has many years of experience, 1211K size: IDxODxB(mm) (55x100x21), the old model: 111211 bearing, while also professional agency of 1211K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1211K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models STEYR 1211K Bearing the same size: