| 3311A Angular Contact Ball Bearings FAG Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3311A Angular Contact Ball Bearings (FAG) |
| Old Code | 3256311 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
55 |
| Outside diameter OD D |
120 |
| Thickness B |
49.2 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| FAG 3311A Bearing Drawing: |
 |
| 3311A Angular Contact Ball Bearings FAG: |
| 3311A (3256311 bearing) FAG Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (55mm, outer diameter is 120mm and the width is 49.2mm, Demensions:(55 mm x 120 mm x 49.2 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer FAG 3311A (3256311 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective FAG 3311A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| FAG 3311A Bearing Details: |
| Bearing name | 3311A bearing |
| New model | 3311A |
| Old model | 3256311 bearing |
| Products types | 3311A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | FAG |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 55x120x49.2 |
| Price | Please send inquiry to know 3311A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
FAG 3311A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing FAG 3311A Bearing, has many years of experience, 3311A size: IDxODxB(mm) (55x120x49.2), the old model: 3256311 bearing, while also professional agency of 3311A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3311A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models FAG 3311A Bearing the same size: